Firmowe systemy tworzenia kopii zapasowych i odzyskiwania danych

Co to jest system tworzenia kopii zapasowych i odzyskiwania danych? Definicja, znaczenie i recenzje systemu kopii zapasowych danych. Typy oprogramowania do tworzenia kopii zapasowych i odzyskiwania danych.

 

Znaczna utrata danych w firmie może skutkować jej późniejszą upadłością. Administratorzy systemów powinni zawsze tworzyć kopie zapasowe wszelkich cennych informacji i mieć plan odzyskania tych danych w przypadku awarii lub kradzieży. Komputer lub serwer może mieć wiele różnych rodzajów zdarzeń niepożądanych, takich jak ataki cybernetyczne, kradzież w sieci, kradzież fizyczna, awaria sprzętu i oprogramowania. Jednak szybkie odzyskiwanie danych z prawidłowo zainstalowanych systemów tworzenia kopii zapasowych i odzyskiwania danych zazwyczaj pomaga zminimalizować negatywny wpływ tych zbyt częstych zdarzeń.

Typy danych, których prawie na pewno należy tworzyć kopie zapasowe, mogą obejmować:

Dowolne dokumenty

Pliki tekstowe, arkusze kalkulacyjne i inne dokumenty są typowymi przykładami rzeczy, które prawdopodobnie będą wymagały kopii zapasowej. Jeśli pracujesz na komputerze innej osoby, zawsze warto mieć pamięć flash gotową do użycia. Następnie możesz po prostu skopiować do niego, oprócz tego, że możesz wysłać dokument pocztą e-mail na swoją skrzynkę pocztową lub przesłać go do usługi w chmurze i mieć go online.

Dane aplikacji i systemu operacyjnego

Wszystkie cenne wpisy, które robisz w ciągu dnia, powinny być chronione i mieć kopię. Wpisy te obejmują wiadomości e-mail, wpisy kalendarza, historię przeglądania, kontakty, media społecznościowe oraz często pomijane ustawienia aplikacji i systemu operacyjnego.

Zdjęcia, filmy, dźwięki
i inne nośniki wymagają kopii zapasowych

Pliki multimedialne są zwykle znacznie większe i mogą wymagać innej strategii. Zostanie to omówione w dalszej części artykułu w kontekście odpowiednich systemów tworzenia kopii zapasowych i odzyskiwania danych.

Oto kilka fundamentalnie ważnych zaleceń dotyczących strategii tworzenia kopii zapasowych:


Przede wszystkim należy zaszyfrować każdą kopię zapasową zawierającą poufne dane. Po drugie, nie należy zapominać o umieszczaniu kopii zapasowych w różnych lokalizacjach: offline i online. Po trzecie, dobrze jest zawsze weryfikować kopie zapasowe, aby mieć pewność, że można odzyskać pliki. Wybór zakresu przyszłego systemu tworzenia kopii zapasowych to jedna z wielu decyzji, które musisz podjąć, decydując się na wykonanie kopii zapasowej danych. Następną ważną decyzją będzie podjęcie decyzji, jakie są twoje RPO i RTO.

Cel punktu przywracania i docelowy czas przywracania


Pamiętaj, że jeśli Twoje dane stale się zmieniają i jeśli wystąpią jakieś awarie sprzętu lub oprogramowania, które skutkują utratą danych – będziesz w stanie odzyskać te dane tylko w takim stanie, w jakim były w momencie ostatniego procesu tworzenia kopii zapasowej. . Ten okres czasu między kolejnymi kopiami zapasowymi nazywany jest celem punktu odzyskiwania (RPO) i oznacza ilość pracy i danych, które jesteś gotów poświęcić w przypadku utraty danych.

RTO i RPO w tworzeniu kopii zapasowych i odzyskiwaniu danych


Skrócenie RPO oznacza, że ​​potencjalnie straciłbyś mniej danych – oznacza to również, że będziesz potrzebować bardziej wyrafinowanego systemu tworzenia kopii zapasowych o większej pojemności. Podobnie, jednocześnie można bezpiecznie powiedzieć, że dłuższy RPO prawdopodobnie kosztuje mniej – jeśli chcesz zwiększyć ryzyko większej utraty danych.

Wiele firm, zwłaszcza początkujących oraz małych i średnich firm, korzysta z 24-godzinnego okresu RPO – oznacza to, że każdego dnia tworzona jest tylko jedna kopia zapasowa. Korzystając z nowszych systemów kopii zapasowych i stosując większy budżet, możesz pozwolić sobie na kilkuminutowy czas RPO. Istnieje również możliwość posiadania różnych RPO dla różnych części danych (warstwowe RPO) w oparciu o własne priorytety. W ten sposób możesz częściej tworzyć kopie zapasowe najważniejszych danych i zaimplementować znacznie dłuższy czas tworzenia kopii zapasowych mniej ważnych danych. Jeszcze jednym ważnym terminem, o którym warto wspomnieć, jest „docelowy czas regeneracji” (RTO). Oznacza to całkowity czas potrzebny na odzyskanie danych z kopii zapasowej w przypadku awarii oprogramowania / sprzętu i powrót do punktu normalnej pracy. Jedną z głównych zasad biznesowych jest to, że jeśli twój system jest wyłączony, tracisz pieniądze – a im szybciej jesteś w stanie odzyskać, tym mniej pieniędzy tracisz. Ale to nie jest takie proste: podobnie jak w przypadku RPO, skrócenie RTO oznacza, że ​​prawdopodobnie będziesz musiał uzyskać lepszy system tworzenia kopii zapasowych i przywracania z większą ilością sprzętu, który może szybciej przywrócić dane – i może stać się dość kosztowny. W odniesieniu do standardów branżowych; przeważająca większość firm utrzymuje RTO na poziomie „kilku godzin” (od 4 do 8). Zachowaj szczególną ostrożność przy korzystaniu z dowolnego urządzenia USB lub podobnego podłączonego urządzenia do przechowywania jakichkolwiek kopii zapasowych. Systemy tworzenia kopii zapasowych i odzyskiwania, które są wdrożone, ale są przechowywane na nośnikach podłączonych do komputera, mogą być zagrożone przez te same zagrożenia, co komputer. Jeśli korzystasz z szybkiego połączenia internetowego, możesz spróbować zainstalować automatyczną usługę tworzenia kopii zapasowych online. Dzięki takiemu podejściu nie ma potrzeby kupowania sprzętu ani podłączania czegoś do komputera. Korzyścią jest dostępność danych z dowolnego komputera podłączonego do Internetu. Jednak w przypadku dużych zestawów danych to oprogramowanie do tworzenia kopii zapasowych i odzyskiwania danych może działać wolno, zwłaszcza przy pierwszym przesyłaniu danych przez system. Nie przechowuj danych ani nie pozostawiaj samych kopii zapasowych w zautomatyzowanych systemach tworzenia kopii zapasowych i przywracania online przez dłuższy czas, ponieważ w wielu przypadkach dostawcy zamknęli swoje usługi i nie byli w stanie zwrócić żadnych danych klienta.

Pomaga określić, jak często zmieniasz pliki.


Jeśli musisz często i regularnie edytować dokumenty, najlepiej jest tworzyć ich kopie zapasowe przez Internet (zautomatyzowaną usługę online, jak omówiono powyżej, lub za pomocą bardziej podstawowej, ręcznej metody online). Jednak Internet może być bardzo powolną opcją tworzenia kopii zapasowych dużych plików multimedialnych. W przypadku tego problemu spróbuj użyć fizycznych dysków twardych, które można następnie zabrać z lokalizacji i offline, aby zapewnić ich bezpieczeństwo. Nawiasem mówiąc, nie zapomnij o dobrych, staromodnych płytach CD i DVD, dyskach zewnętrznych HDD oraz „taśmach” rapid. Są tanie i wszechstronne, ale zwykle są powolne. Wszystko zależy od tego, jak często zmieniają się Twoje dane, ile danych musisz zabezpieczyć, jak są one krytyczne i jak cierpliwy możesz być.

Stworzenie scentralizowanego systemu tworzenia kopii zapasowych danych jest dobrym rozwiązaniem wieloserwerowym, w którym łączysz ze sobą kilka komputerów, uzyskujesz dostęp do Internetu przez router i korzystasz z pamięci masowej podłączonej do sieci ( NAS ). Urządzenie do przechowywania kopii zapasowych jest uniwersalne dla wszystkich komputerów w sieci lokalnej. Może to być przydatne w przypadku korzystania z innych urządzeń, w tym drukarek, oraz do zarządzania dużą ilością danych. Większość dysków NAS jest już wyposażona w narzędzia do tworzenia kopii zapasowych. Dzięki nim uzyskujesz natychmiastowy dostęp do bardzo dużego dysku, który może pomieścić duże pliki multimedialne z każdego podłączonego komputera. Działy IT i centra danych często używają takich sieciowych urządzeń pamięci masowej ze względu na ich wydajność.

Systemy tworzenia kopii zapasowych i odzyskiwania danych na dyskach


Ostatnim etapem problemu jest samodzielne wykonanie kopii zapasowej systemu kopii zapasowych. Nigdy nie miej tylko jednej kopii swoich danych i ustawień. Zapewnij sobie ochronę, dodając wiele kopii zapasowych do systemu. Zawsze chroń potrzebne pliki, wyślij e-mail do siebie lub umieść je na dysku internetowym. Zmień swoje systemy tworzenia kopii zapasowych i odzyskiwania i miej dowolny plik w co najmniej trzech kopiach, najlepiej w różnych formach, w trybie online i offline. Staraj się nie polegać na częściach mechanicznych. Jeśli spodziewasz się, że Twoje dyski twarde będą działać wiecznie, możesz niedługo poczuć się zawiedziony. Wszystko, co zawiera ruchome części, jest znacznie bardziej narażone na uszkodzenie, w przeciwieństwie do płyt CD i DVD o wysokiej wytrzymałości, które mogą trwać prawie wiecznie – chociaż nawet wtedy, tylko wtedy, gdy są prawidłowo przechowywane, co jest trudne do zapewnienia.

Co zawiera struktura systemu tworzenia kopii zapasowych i odzyskiwania danych?


Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów systemów tworzenia kopii zapasowych danych i oprogramowania, z których każdy oferuje różne RTO, RPO i / lub całkowitą ilość danych, z którymi mogą pracować. Poniższe informacje dają ogólny pogląd na ich klasyfikację.

Systemy tworzenia kopii zapasowych i odzyskiwania sprzętu (urządzenia)


Rzeczywista pamięć sprzętu jest często reprezentowana przez różne urządzenia montowane w systemach RACK o różnych rozmiarach, które można zainstalować i podłączyć do wewnętrznej sieci firmy. W większości przypadków są one łatwe w instalacji i konfiguracji – rzadko trzeba instalować oprogramowanie, ani dostarczać oddzielnego serwera lub systemu operacyjnego do uruchamiania systemu tworzenia kopii zapasowych i odzyskiwania. Sam proces tworzenia kopii zapasowych danych można rozpocząć po zainstalowaniu niezbędnego oprogramowania w systemach roboczych. Ten typ systemu tworzenia kopii zapasowych danych umożliwia również dostęp do plików, których kopie zapasowe zostały utworzone.

System sprzętu do tworzenia kopii zapasowych i odzyskiwania


Jedną rzeczą, o której musisz pamiętać, jest to, że jeśli tego typu urządzenie jest jedynym repozytorium kopii zapasowych danych i zawiedzie – prawdopodobnie stracisz wszystko. Możesz mieć dodatkowe rozwiązanie do tworzenia kopii zapasowych, aby zmniejszyć potencjał takiego katastrofalnego zdarzenia, ale czas odzyskiwania wydłuży się z powodu nagłej potrzeby dostępu do dodatkowego rozwiązania do tworzenia kopii zapasowych. Z drugiej strony może być możliwe wspieranie fizycznej kopii zapasowej również w chmurze. To rozwiązanie może dobrze działać do celów długoterminowego przechowywania danych.

Urządzenia montowane onpremise to nie jedyny przykład sprzętowego przechowywania danych, może to być również prawie wszystko, co może przechowywać dane, od pamięci flash USB i dysków CD / DVD po nośniki optyczne i napędy taśmowe. Jest jeszcze jedna popularniejsza opcja – użycie NAS (Network Attached Storage). Będziesz mógł przechowywać duże ilości danych i przywracać zarówno pełne kopie zapasowe, jak i pojedyncze pliki lub segmenty kopii zapasowej.

Systemy tworzenia kopii zapasowych i odzyskiwania oprogramowania


Rozwiązania sprzętowe nie są jedyną dostępną opcją. Istnieje również wiele systemów tworzenia kopii zapasowych i odzyskiwania opartych na oprogramowaniu, które są zwykle bardziej popularne – a sposób ich działania jest zupełnie inny. Ten typ oprogramowania do tworzenia kopii zapasowych jest instalowany we własnych systemach i po wstępnej konfiguracji samodzielnie obsługuje tworzenie kopii zapasowych. Istnieje również możliwość wyboru miejsca zapisywania danych z kopii zapasowej: może to być na dedykowanych serwerach utworzonych specjalnie w tym celu lub w niektórych istniejących systemach. Jeśli jednak zdecydujesz się na zakup serwera tylko do tworzenia kopii zapasowych, nadal będziesz musiał ręcznie zainstalować i skonfigurować system operacyjny oraz preferowane oprogramowanie do tworzenia kopii zapasowych danych na tym serwerze, aby działał jak magazyn kopii zapasowych. Należy również wspomnieć, że system tworzenia kopii zapasowych i odzyskiwania danych można również zainstalować na maszynie wirtualnej.

Porównując sprzęt i oprogramowanie bezpośrednio, należy pamiętać, że oprogramowanie zazwyczaj zapewnia znacznie większą elastyczność, jeśli chodzi o liczbę dostępnych opcji, zwłaszcza jeśli infrastruktura firmy stale się zmienia. Ponadto brak części sprzętowych często sprawia, że ​​systemy oprogramowania do tworzenia kopii zapasowych danych są znacznie tańsze niż sprzętowe, oprócz tego, że można wybrać własne miejsca przechowywania.

Oprogramowanie do tworzenia kopii zapasowych i odzyskiwania

Systemy kopii zapasowych i odzyskiwania w chmurze


Współczesne trendy IT dość aktywnie wykorzystują umieszczanie coraz większej ilości danych w „chmurze” – a tworzenie kopii zapasowych danych nie jest wyjątkiem od tego trendu. Z tego powodu istnieje wielu dostawców usług oferujących backup-as-a-service (BaaS) jako kolejny rodzaj systemu tworzenia kopii zapasowych danych. Instalując określone agenty na komputerach i innych urządzeniach, możesz zarówno tworzyć kopie zapasowe, jak i odzyskiwać dane między tym urządzeniem a magazynem w chmurze dostarczonym przez dostawcę. Spośród trzech obecnie prezentowanych typów (sprzętowy, programowy i oparty na chmurze) BaaS jest najmniej skomplikowanym systemem do tworzenia kopii zapasowych i odzyskiwania danych, ponieważ nie musisz kupować sobie jakiejś pamięci masowej i nie musisz instalować i skonfiguruj inne skomplikowane oprogramowanie, takie jak system operacyjny.

Z drugiej strony, jeśli masz do czynienia z wszelkiego rodzaju poufnymi danymi i je przechowujesz, możesz chcieć sprawdzić, czy wybrany dostawca BaaS spełnia wymagane standardy, zanim zawrzesz z nim umowę dotyczącą tworzenia kopii zapasowych i odzyskiwania. Na przykład standardy bezpieczeństwa i zgodności to prawdopodobnie aspekt, który należy dokładnie rozważyć.

Tworzenie kopii zapasowych i odzyskiwanie w chmurze

Łączność elementów systemu tworzenia kopii zapasowych i odtwarzania danych


Istnieje kilka typów interfejsów połączeniowych używanych w pamięci masowej, a zatem związanych z systemami tworzenia kopii zapasowych i odzyskiwania. Możemy je podzielić na dwie kategorie:

Dowolne dokumenty

Pliki tekstowe, arkusze kalkulacyjne i inne dokumenty są typowymi przykładami rzeczy, które prawdopodobnie będą wymagały kopii zapasowej. Jeśli pracujesz na komputerze innej osoby, zawsze warto mieć pamięć flash gotową do użycia. Następnie możesz po prostu skopiować do niego, oprócz tego, że możesz wysłać dokument pocztą e-mail na swoją skrzynkę pocztową lub przesłać go do usługi w chmurze i mieć go online.

  • SCSI
  • eSATA
  • USB
  • FireWire
  • Technologie dalekobieżne

Dane aplikacji i systemu operacyjnego

Wszystkie cenne wpisy, które robisz w ciągu dnia, powinny być chronione i mieć kopię. Wpisy te obejmują wiadomości e-mail, wpisy kalendarza, historię przeglądania, kontakty, media społecznościowe oraz często pomijane ustawienia aplikacji i systemu operacyjnego.

  • iSCSI
  • Ethernet (LAN)
  • Fibre Channel
  • Internet

Typy połączeń do tworzenia kopii zapasowych i odzyskiwania danych

Jaki jest najlepszy system tworzenia kopii zapasowych i odzyskiwania danych?


Każdy system oprogramowania do tworzenia kopii zapasowych i odzyskiwania danych ma swoje zalety i wady, a wiele z nich ma różne mocne strony w różnych sytuacjach. Wybierając system kopii zapasowych danych dla swojej firmy, będziesz chciał wziąć pod uwagę wiele czynników, w tym RPO, RTO, a także indywidualne ograniczenia i wymagania biznesowe i techniczne własnej organizacji.

Warto zwrócić uwagę na przydatne podejście branżowe do tworzenia kopii zapasowych danych: jest to praktyka przechowywania danych w trzech różnych miejscach, przy użyciu dwóch różnych typów pamięci i jednej dodatkowej kopii przechowywanej w innym regionie geograficznym. Powszechnie nazywana jest „strategią 3-2-1”. Niektóre z przykładów tej strategii obejmują pomysły, takie jak dysk na dysk do chmury lub dysk na dysk na taśmę (D2D2C i D2D2T). Oba te systemy kopii zapasowych oznaczają tworzenie kopii zapasowych danych w jakiejś ujednoliconej sieciowej pamięci masowej, a następnie ta sama kopia zapasowa jest kopiowana do magazynu w chmurze lub na taśmę. Dobry system tworzenia kopii zapasowych i odzyskiwania danych oznacza, że ​​możesz spokojnie spać w nocy i pomaga szybko wrócić do produktywności w przypadku awarii. Spróbuj znaleźć podejście, które będzie odpowiadać Twoim potrzebom i zapewni najlepszy sposób przechowywania cennych danych. Poświęcenie trochę czasu na określenie najlepszego podejścia do tworzenia kopii zapasowych, które odpowiada Twoim potrzebom, może nie być atrakcyjne biznesowo i procesowo, ale konieczne jest zabezpieczenie siebie i swojej firmy. Zawsze twórz kopie zapasowe swoich danych! Jeśli potrzebujesz profesjonalnej usługi zaprojektowania systemu bezpieczeństwa danych w firmie, skontaktuj się z nami. Zapewniamy realizację od projektu po dostawę i utrzymanie. Możemy także monitorować Twoje kopie danych.

Napisz do nas

Napisz do nas, odpiszemy najszybciej jak to możliwe.