Rodzaje outsourcingu IT

outsourcing warszawa

Liczne zalety outsourcingu IT sprawiły, że ten rodzaj obsługi informatycznej cieszy się coraz większym zainteresowaniem podmiotów z sektora małych, średnich i dużych firm. W zależności od wielkości przedsiębiorstwa, a także indywidualnych preferencji i zakresu planowanej obsługi możliwe jest wybranie spośród różnych jego typów.

Rodzaje outsourcingu IT

  • Pełny – stanowi najbardziej standardowy i powszechnie stosowany model obsługi informatycznej firm oraz instytucji, którym zależy na kompleksowym wsparciu w zakresie IT, a także minimalizacji kosztów związanych z utrzymaniem własnego działu.
  • Częściowy – ten rodzaj outsourcingu IT opiera się, jak sama nazwa wskazuje, na częściowym scedowaniu obowiązków informatycznych na firmę zewnętrzną. Takie rozwiązanie jest popularne wśród przedstawicieli sektora publicznego i sektora prywatnego, ponieważ charakteryzuje się elastycznością, która pozwala na dostosowanie czynności do bieżących potrzeb.
  • Na życzenie – skierowany jest przede wszystkim do małych firm, które nie dysponują na tyle dużymi budżetami, aby zatrudnić samodzielnego informatyka bądź stale współpracować z zewnętrzną firmą IT. Polega na wykonaniu czynności z zakresu obsługi informatycznej doraźnie – tzn. gdy zleci to klient.

Nieco odmienne jest rozróżnienie outsourcingu IT pod kątem geolokalizacyjnym, wyróżniamy bowiem:

  • Lokalny (nearshoring) – polega na scedowaniu obowiązków związanych z obsługą informatyczną na firmę z tej samej grupy lokalnej, a więc z krajów nie znajdujących się na dużych odległościach geograficznych ani nie oddalonych zbyt mocno kulturowo (np. firma z Niemiec zlecająca obsługę informatyczną specjalistom z Polski).
  • Zdalny (offshoring) – jest to usługa polegająca na zleceniu zdalnie obsługi informatycznej firmom znajdującym się w innym miejscu niż siedziba przedsiębiorstwa (z reguły w dużej odległości np. gdy firma z Polski zleca prowadzenie obsługi informatycznej przedsiębiorstwu z Azji).

Decydując się na scedowanie obsługi informatycznej na zewnętrzną firmę warto rozważyć w jakim zakresie chcą Państwo współpracować. Od tego zależy wskazanie zakresu outsourcingu informatycznego, a także związane z tym koszty usługi.

Napisz do nas

Jesteśmy gotowi do działania i czekamy na Twoją wiadomość. Niezależnie od tego, czy masz pytania, pomysły, czy po prostu chcesz się przywitać, nie wahaj się napisać. Jesteśmy przekonani, że najlepsze rzeczy rodzą się z inspirującej współpracy.